Obecně závazná vyhláška města Chrastavy
č. 3/2003

ze dne 15. prosince 2003,

o místních poplatcích

Zastupitelstvo města Chrastava vydává podle ustanovení § 10 písm. d) a § 84 odst. 2, písm. i) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), v platném znění a v souladu s ustanovením § 14 zákona ČNR č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, v platném znění (dále jen zákon), tuto obecně závaznou vyhlášku:

Oddíl I

Článek 1
Úvodní ustanovení

Město Chrastava vybírá dle této vyhlášky a ve smyslu ustanovení § 1, písm. a), c), d) zákona tyto místní poplatky:

  1. poplatek ze psů
  2. poplatek za užívání veřejného prostranství
  3. poplatek ze vstupného

Článek 2

Správa poplatků

Správu poplatků vykonává Město Chrastava a výkonem správy poplatků je pověřen hospodářsko-finanční odbor Městského úřadu v Chrastavě, (dále jen ”správce poplatku”). V řízení ve věcech poplatku se postupuje podle zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů, pokud zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, nestanoví jinak.

 

Oddíl II

POPLATEK ZE PSŮ

Článek 3
Předmět poplatku

Poplatku podléhají psi starší 3 měsíců.

Článek 4
Poplatník

Poplatek ze psů platí (je jeho poplatníkem) držitel psa. Držitelem je fyzická nebo právnická osoba, která má trvalý pobyt nebo sídlo na území obce. Při změně místa trvalého pobytu nebo sídla platí držitel psa poplatek od počátku kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém změna nastala, nově příslušné obci.

Článek 5
Oznamovací povinnost

  1. Poplatník je povinen oznámit písemně na předepsaném formuláři držení psa správci poplatku do 15 dnů ode dne, kdy se stal držitelem psa bez ohledu na jeho stáří.
  2. Povinnost oznámit písemně držení psa má i ten držitel, jehož pes je od poplatku osvobozen podle této obecně závazné vyhlášky, a důvod osvobození musí správci poplatku prokázat.
  3. Poplatník je povinen oznámit správci poplatku každou skutečnost, která má vliv na výši poplatku nebo jeho osvobození, a to do 15 dnů od jejího vzniku nebo zániku.
  4. Při plnění oznamovací povinnosti je poplatník povinen sdělit správci poplatku své plné jméno nebo název, bydliště, místo podnikání nebo sídlo, rodné číslo, IČ. Jde-li o právnickou nebo fyzickou osobu, která je podnikatelským subjektem, uvede též čísla účtů u peněžních ústavů, na nichž jsou soustředěny peněžní prostředky z její podnikatelské činnosti.

Vlastník nebo správce domu je povinen na výzvu správce poplatku sdělit počet psů v domě držených.

Článek 6
Identifikace psů

Správce poplatku vydá poplatníkovi evidenční známku pro psa bez ohledu na to, zda pes poplatku podléhá nebo je od poplatku osvobozen. Tato známka je nepřenosná na jiného psa, i kdyby šlo o psa téhož držitele. Ztrátu nebo odcizení této známky je poplatník povinen správci poplatku nahlásit nejpozději do 15 dnů. Držitelé psů jsou povinni zajistit, aby psi známky skutečně nosili.

Článek 7
Sazby poplatku

1. Poplatek za psa činí ročně:

  1. za psa drženého v rodinném domě……………………………………………..300,-- Kč
  2. za psa drženého v bytě obytného domu vlastníkem tohoto domu……..……….300,-- Kč
  3. za psa drženého fyzickými osobami v pronajatém bytě, družstevním bytě, a to i jde-li o psa v držení právnické osoby……………………………………………..…..900,-- Kč
  4. za psa drženého fyzickými osobami ve vlastním bytě, kdy držitel není majitelem domu……………………………………………………………………..900,-- Kč
  5. za psa drženého právnickou osobou /nejde-li o případ pod písmenem c)/…..…600,-- Kč
  6. za psa , jehož držitelem je poživatel invalidního, starobního, vdovského nebo vdoveckého důchodu, který je jeho jediným zdrojem příjmů, nebo poživatel sirotčího důchodu……………………………. 50 % výše uvedených sazeb, maximálně 200,-- Kč
  7. v částech obce Andělská Hora, Vítkov, Víska a Vysoká……………………………50 % sazeb uvedených pod písmenem a) až f)
  8. u druhého a každého dalšího psa držitelů uvedených pod písmenem a) až g) se platí poplatek o 50% vyšší než je uvedeno pod příslušným písmenem.

2. V případě změny místa trvalého pobytu nebo sídla držitele psa v průběhu kalendářního roku bude výši poplatku tvořit poměrná část roční sazby, která odpovídá počtu i započatých kalendářních měsíců trvalého pobytu nebo sídla v příslušném kalendářním roce. (Dojde-li ke změně v průběhu kalendářního měsíce, je pro stanovení počtu měsíců rozhodný stav na počátku kalendářního měsíce.)

Článek 8
Osvobození od poplatku

  1. Od poplatku jsou osvobozeni:
  1. držitel psa, kterým je osoba nevidomá, bezmocná (§ 2 vyhlášky č. 284/1995 Sb., kterou se provádí zákon o důchodovém pojištění) a osoba s těžkým zdravotním postižením, které byl přiznán III. stupeň mimořádných výhod podle zvláštního předpisu (§ 86 zákona č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů), osoba provádějící výcvik psů určených k doprovodu těchto osob, osoba provozující útulek zřízený obcí pro ztracené nebo opuštěné psy nebo osoba, které stanoví povinnost držení a používání psa zvláštní právní předpis (např. zákon č. 449/2001 Sb., o myslivosti, ve znění pozdějších předpisů)
  2. držitel psa, převzatého z útulku pro ztracené nebo opuštěné psy a to po dobu 1 roku ode dne převzetí
  3. psi sloužící Polici ČR a městské policii, pokud mají příslušné osvědčení o výcviku
  4. psi se speciálním výcvikem záchranářským, pokud mají příslušné osvědčení
  1. Poplatník je povinen správci poplatku vždy do 15. ledna příslušného kalendářního roku bez vyzvání prokázat, že trvá důvod osvobození podle čl. 8, odst. 1, písm. a).
  2. Vznik nároku na osvobození podle čl. 8, odst. 1, písm. b) až d) je poplatník povinen doložit správci poplatku ve lhůtě 15 dnů ode dne, kdy nastala skutečnost, zakládající nárok na osvobození. Ve stejné lhůtě je poplatník povinen oznámit zánik nároku na osvobození.

Článek č. 9
Vznik a zánik poplatkové povinnosti

  1. Poplatek se platí od počátku kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém poplatková povinnost vznikla, a to za jednotlivé měsíce do konce kalendářního roku ve výši 1/12 stanovené sazby.
  2. V případě držení psa po dobu kratší než jeden rok se platí poplatek v poměrné výši, která odpovídá počtu i započatých kalendářních měsíců. Zánik poplatkové povinnosti musí poplatník oznámit písemně správci poplatku do 15 dnů ode dne vzniku této skutečnosti.

Článek 10
Splatnost poplatku

  1. Poplatek je splatný jednou splátkou vždy nejpozději do 31. března kalendářního roku, za který se poplatek hradí.
  2. Poplatek může být hrazen:
  1. v hotovosti do pokladny Městského úřadu (hospodářsko-finanční odbor)
  2. poštovní poukázkou, kterou poplatník obdrží od správce poplatku (v případě, že poplatník složenku neobdrží do 15 dnů před uplynutím splatnosti poplatku, zajistí si ji u správce poplatku sám)

Oddíl III

POPLATEK ZA UŽÍVÁNÍ VEŘEJNÉHO PROSTRANSTVÍ

Článek 11
Předmět poplatku

Předmětem poplatku je zvláštní užívání veřejného prostranství (§ 34 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení)), kterým se rozumí provádění výkopových prací, umístění dočasných staveb a zařízení sloužících pro poskytování prodeje a služeb, pro umístění stavebních nebo reklamních zařízení, zařízení cirkusů, lunaparků a jiných obdobných atrakcí, umístění skládek, vyhrazení trvalého parkovacího místa a užívání tohoto prostranství pro kulturní, sportovní a reklamní akce nebo potřeby tvorby filmových a televizních děl.

Článek 12
Veřejné prostranství

Veřejným prostranstvím pro potřeby této vyhlášky jsou zejména náměstí, tržiště, silnice, místní komunikace, chodníky, parky a veřejná zeleň, jakož i další prostory přístupné každému bez omezení v územním obvodu města Chrastavy, které nejsou ve vlastnictví nebo trvalém užívání fyzických nebo právnických osob. Při pochybnostech, zda se jedná o veřejné prostranství, rozhodne správce poplatku.

Článek 13
Poplatník

  1. Poplatníkem je fyzická nebo právnická osoba, která užívá veřejné prostranství způsobem uvedeným v článku 11.
  2. Užívá-li stejnou část veřejného prostranství několik poplatníků, odpovídají za zaplacení celého poplatku společně a nerozdílně. Správce poplatku může uložit zaplacení poplatku kterémukoli z nich.

Článek 14
Oznamovací povinnost

  1. Poplatník je povinen oznámit správci poplatku užívání veřejného prostranství 3 dny před jeho započetím. K účelům dle čl. 15, písm. a) a b) nejpozději před započetím užívání veřejného prostranství.
  2. V neodkladných případech může být veřejné prostranství užito bez předchozího souhlasu MěÚ. Uživatel je však povinen splnit v tomto případě oznamovací povinnost do 2 dnů od vzniku poplatkové povinnosti.
  3. Při plnění oznamovací povinnosti je poplatník povinen sdělit správci poplatku zamýšlenou plochu užívání veřejného prostranství v m2, jméno, příjmení nebo název právnické osoby, bydliště nebo sídlo, rodné číslo nebo IČ. Jde-li o fyzickou osobu nebo právnickou osobu, která je podnikatelským subjektem, uvede též čísla účtů u peněžních ústavů, na nichž jsou soustředěny peněžní prostředky z její podnikatelské činnosti.

Článek 15
Sazby poplatku

Poplatek za užívání veřejného prostranství činí (každá započatá jednotka plochy a času je pro účely této vyhlášky považována za celou):

a) za umístění prodejního zařízení (stánku, kiosku, prodejního pultu apod.), prodej z automobilu a jiných mobilních zařízení a využití manipulačního prostoru či stánku města na tržnici:

b) za umístění prodejního zařízení (stánku, kiosku, prodejního pultu apod.), prodej z automobilu a jiných mobilních zařízení a využití manipulačního prostoru mimo tržnici:

c) za umístění předzahrádek na občerstvení pro právnické a fyzické osoby:

d) za umístění zařízení k poskytování služeb pro právnické a fyzické osoby (čištění peří, opravy deštníků, broušení nožů apod.):

e) za umístění zařízení sloužících pro reklamní účely (pevné spojení se zemí) ročně paušálně pro fyzické i právnické osoby:

f) za umístění mobilních reklamních zařízení (reklamní panely):

g) za umístění skládek, lešení a zařízení staveniště:

h) za využití veřejného prostranství pro provoz lunaparků, cirkusů a podobných zařízení pro fyzické a právnické osoby:

i) za vyhrazení trvalého parkovacího místa motorových vozidel na veřejném prostranství včetně parkovišť se stanoví podle zařazení do 2 kategorií na jeden měsíc:

kategorie A

jedná se o

kategorie B

zahrnuje ostatní veřejná prostranství na území města Chrastava (včetně Andělské Hory a Vítkova)

  kategorie A kategorie B
fyzické osoby    
- automobil    
do celkové hmotnosti 3 500 kg 300,-- Kč 150,-- Kč
nad celkovou hmotnost 3 500 kg 500,-- Kč 250,-- Kč
- autobus 600,-- Kč 300,-- Kč
právnické osoby    
- automobil    
do celkové hmotnosti 3 500 kg 400,-- Kč 200,-- Kč
nad celkovou hmotnost 3 500 kg 600,-- Kč 300,-- Kč
- autobus 700,-- Kč 350,-- Kč
     

j) za použití veřejného prostranství pro účely tvorby filmových a televizních děl:

k) pro Chrastavské slavnosti platí zvláštní ceník

Článek 16
Úlevy poplatku a osvobození od poplatku

Od poplatku je osvobozeno užívání veřejného prostranství:

  1. pro akce, pořádané na veřejném prostranství, jejichž celý výtěžek je určen na charitativní a veřejně prospěšné účely
  2. pro akce pořádané na veřejném prostranství bez vstupného
  3. v souvislosti s odstraňováním havárií, a to po dobu kratší než 72 hodin
  4. v souvislosti s umístěním zeminy z výkopů liniových staveb inženýrských sítí, je-li doba užívání veřejného prostranství k tomuto účelu kratší než 7 dnů
  5. pro akce financované z rozpočtu města Chrastava
  6. v případech, kdy poplatníkem je organizace zřizovaná městem Chrastava
  7. pro účely dle čl. 15, písm. i) pokud poplatníkem je osoba zdravotně postižená (§ 86 zákona č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů)

Článek 17
Vznik a zánik poplatkové povinnosti

Poplatek se platí od prvého dne, kdy došlo k užívání veřejného prostranství až do dne, kdy toto užívání skončilo, zařízení bylo odstraněno a veřejné prostranství bylo uvedeno do původního stavu.

Článek 18
Splatnost poplatku

1. Poplatek je splatný:

  1. poplatek, stanovený týdenní nebo měsíční paušální částkou, je splatný první den v příslušném týdnu nebo měsíci
  2. poplatek, stanovený roční paušální částkou, je splatný do 30 dnů od počátku užívání veřejného prostranství
  3. při užívání veřejného prostranství po dobu kratší než týden, nejpozději v den, kdy bylo s užíváním veřejného prostranství započato

2. Poplatek může být hrazen:

  1. v hotovosti do pokladny Městského úřadu (hospodářsko-finanční odbor)
  2. poštovní poukázkou, kterou si poplatník zajistí sám u správce poplatku

Oddíl IV

POPLATEK ZE VSTUPNÉHO

Článek 19
Předmět poplatku

Předmětem poplatku je vstupné na kulturní, sportovní, prodejní nebo reklamní akce, snížené o daň z přidané hodnoty, je-li v ceně vstupného obsažena. Vstupným se pro účely této vyhlášky rozumí peněžitá částka, kterou účastník akce zaplatí za to, že se jí může zúčastnit.

Článek 20
Poplatník

Poplatníkem je fyzická nebo právnická osoba, která akci pořádá.

Článek 21
Oznamovací povinnost

  1. Poplatník je povinen nejpozději do 5 dnů před konáním akce oznámit písemně správci poplatku její pořádání a vstupenky označené cenou, datem, hodinou konání akce a jménem pořadatele předložit ke kontrole a označení. Předkládat označené vstupenky nemusí v případě, že bude hradit poplatek paušální částkou .
  2. Poplatník je povinen správci poplatku sdělit příjmení, jméno nebo název právnické osoby, bydliště nebo sídlo, rodné číslo nebo IČ. Jde-li o fyzickou nebo právnickou osobu, která je podnikatelským subjektem, uvede též čísla účtů u peněžních ústavů, na nichž jsou vedeny peněžní prostředky z její podnikatelské činnosti.
  3. Do 3 dnů po skončení akce je poplatník povinen podat správci poplatku přiznání k poplatku, pokud platí poplatek procentem z vybraného vstupného. Neprodané vstupenky předloží správci poplatku ke kontrole.

Článek 22
Sazby poplatku

Sazba poplatku z úhrnné částky vybraného vstupného činí pro:

  1. taneční zábavy, plesy, diskotéky, prodejní akce, poutě, jarmarky a ostatní akce……..…….10 %
  2. při pravidelném opakování akcí během roku lze stanovit roční paušální částkou, která může být snížena až o 1/3 sazby uvedené v  bodě a)

Článek 23
Úlevy poplatku a osvobození od poplatku

Od poplatku jsou osvobozeny:

  1. akce, jejichž celý výtěžek je určen na charitativní a veřejně prospěšné účely
  2. akce pořádané organizacemi zřízenými městem Chrastava (vyjma Chrastavských slavností)
  3. sportovní akce pořádané místními TJ
  4. filmová představení
  5. vstupné do zařízení města (např. městské muzeum, muzeum hasičské techniky, Führichův dům, skatepark)

Článek 24
Splatnost poplatku

  1. Poplatek je splatný do 5 dnů ode dne pořádání akce. Poplatek placený paušální sazbou je splatný přede dnem pořádání akce.
  2. Poplatek může být hrazen:
  1. v hotovosti do pokladny Městského úřadu (hospodářsko-finanční odbor)
  2. poštovní poukázkou, kterou si poplatník sám zajistí u správce poplatku

Oddíl V

USTANOVENÍ SPOLEČNÁ A ZÁVĚREČNÁ

Článek 25

  1. Včas nezaplacené (neodvedené) poplatky nebo jejich nezaplacenou (neodvedenou) část správce poplatku vyměří platebním výměrem a zvýší na trojnásobek (u poplatku ze psů při zaplacení do konce kalendářního roku na 1,5 násobek, při zaplacení do jednoho měsíce po splatnosti na 1,2 násobek). Vyměřené poplatky se zaokrouhlují na celé koruny nahoru.
  2. Pokud poplatník nesplní svoji oznamovací povinnost stanovenou touto vyhláškou, může mu správce poplatku uložit pokutu za nepeněžité plnění (§ 37 a 37a zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů).

Článek 26

  1. Pokud poplatník nebo plátce nesplní svoji poplatkovou povinnost stanovenou obecně závaznou vyhláškou obce, lze dlužné částky vyměřit nebo doměřit do 3 let od konce kalendářního roku, ve kterém poplatková povinnost vznikla.
  2. Byl-li před uplynutím této lhůty učiněn úkon, směřující k vyměření nebo doměření poplatku, běží tříletá lhůta znovu od konce roku, v němž byl poplatník nebo plátce o tomto úkonu písemně uvědoměn. Vyměřit a doměřit poplatek lze nejpozději do 10 let od konce kalendářního roku, ve kterém poplatková povinnost vznikla.

Článek 27

Správce poplatku může na žádost poplatníka z důvodu odstranění tvrdosti poplatek nebo jeho příslušenství zcela nebo částečně prominout.

Článek 28

  1. Ohlašovací povinnost, splněná před účinností této vyhlášky a odpovídající povinnosti této vyhlášky, se považuje za splněnou podle této vyhlášky.
  2. Nárok na snížení nebo prominutí poplatku, uplatněný před účinností této vyhlášky na období po její účinnosti, se považuje za uplatněný podle této vyhlášky.

Článek 29

Tato vyhláška zrušuje ke dni 31.12. 2003 obecně závaznou vyhlášku č. 5/97 ze dne 24. listopadu 1997, o místních poplatcích.

Článek 30

Tato obecně závazná vyhláška města Chrastavy nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2004.

Ing. Michael Canov, starosta
Miloslav Pilař, místostarosta