Internet (snad) konečně dorazí i na policejní služebny

Internet (snad) konečně dorazí i na policejní služebny...

V uplynulých týdnech probleskla médii problematika nevybavení policejních služeben internetem včetně postoje starosty Chrastavy v této záležitosti. Z tohoto důvodu si dovoluji malou rekapitulaci toho o co vlastně šlo a co se stalo:

Dne 27. 2. 2006 byl hostem na jednání rady města velitel chrastavského oddělení kpt. Pokorný. Mj. zde přednesl žádost o to, aby město zaplatilo obvodnímu oddělení připojení na internet a platilo i jeho provoz. Jakkoli máme s místním oddělení výborné vztahy a jakkoli oceňujeme snahu místního oddělení mít odpovídající vybavení služebny ve věci internetu, byla tato žádost v zárodku odmítnuta, neboť je principiálně naprosto chybné, aby města suplovala povinnosti ministerstva vnitra a charitativním způsobem zajišťovala činnost státní instituce, navíc tak důležité, jakou je policie České republiky.

Protože jsme však nechtěli situaci ukončit odmítnutím, ale naopak iniciovat řešení, kdy si uvědomí Ministerstvo vnitra svojí odpovědnost a konečně zavede internet – v roce 2006, kdy ho mají jako naprostou samozřejmost všechny ostatní státní i nestátní instituce včetně škol – do všech svých obvodních služeben, napsali jsme spolu s panem místostarostou dne 1. 3. 2006 dopis. Ten byl adresovaný jak tehdejšímu ministrovi vnitra, tak předsedovi výboru pro obranu a bezpečnost PS PČR, kde jsme žádali řešení tohoto alarmujícího stavu. Výsledkem byla pouze víceméně zdvořilostní odpověď pana ministra ze dne 15. 5. 2006.

18. srpna vyšel v internetových novinách Idnes článek Ondřeje Tolara „Policie se bojí hackerů, proto radši nemá internet“, kde se konstatuje, že „policejní počítače stále nejsou připojeny k internetu“ a kde šéf kanceláře policejního prezidenta uvádí, že „situace, aby v každé kanceláři byl internet, nenastane ještě několik let."

Protože cílem našeho březnového dopisu na ministerstvo nebylo, aby ho někdo hodil do koše, ale aby se situace začala řešit a protože vím, jaká jsou média mocná zbraň, spojil jsem se s autorem článku a poskytl mu náš březnový dopis na Ministerstvo vnitra. 

6. září vyšel na Idnes článek „Kupte nám PC s internetem, žadoní policisté na radnici“ (který vzápětí převzala částečně i liberecká mutace MF Dnes), který se situací podrobně zabýval a kromě stanoviska starosty Chrastavy z onoho dopisu uvedl i stanovisko liberecké policejní mluvčí Vlasty Suchánkové, že „ je obvyklé, že na policejní oddělení pořizují nové počítače obce či města.“ a že „v silách policie není, aby vybavila všechna oddělení. A tato situace je jednotlivým radnicím známa. Obce proto v mnoha případech nabízejí pomocnou ruku, a ten počítač policistům koupí." Celostátní vedení policie v článku uvedlo, že na počítače s internetem nejsou peníze a změna k lepšímu se tak nemůže očekávat i několik let. Mluvčí policejního prezidenta David Kubalák uvedl doslova: „To jsou milionové částky a není v našich silách vybavit všechny služebny. Máme pevný rozpočet a nemůžeme s ním dělat zázraky."

Vzápětí po uvedení tohoto článku se situace zásadně změnila.

V dalším článku na Idnes „Policie prodá domy, aby měla na internet“ z 8. září 2006 je již v úvodu uvedeno, že dle nového ministra vnitra by všechny policejní služebny by měly brzy získat přístup k internetu a dále doslova: „Máme vytipované nemovitosti, které se příliš nevyužívají a jejichž prodejem získáme zhruba dvě miliardy. Když počítáme s tisícovkou služeben, které je potřeba vybavit počítači s internetem, vychází to na dva miliony na jedno oddělení."

V článku dalších internetových novin Ihned „Vláda chce dát 613 milionů na modernizaci policie“ z 13. září 2006 je již zaznamenán slib vlády. Nový ministr vnitra v článku uvádí, že se musí zlepšit prostředí pro práci policistů včetně toho, že je nepřípustné, aby na policejních stanicích chyběly počítače s připojením k internetu.

Závěr: Je s podivem, jak odpovědní pracovníci nejen Ministerstva vnitra, ale i vyšších policejních složek dosud s klidem přecházeli to, že obvodním oddělením policie České republiky ještě v roce 2006 chybí taková samozřejmost jako připojení na internet. Tak jak já čtu výše uvedený citát liberecké policejní mluvčí, brali jako samozřejmost, že se o obvodní policejní stanice postarají města. To, že tím stavějí policejní oddělení do naprosto nedůstojné role chudáků, která policii nepřísluší, evidentně nikoho nezajímalo. Budiž ke cti novopečeného pana Ministra vnitra České republiky, že jedním z jeho prvních cílů bylo tuto situaci změnit. O jeho „Projektu 1000“ v hodnotě 2 miliard korun (na který je již zajištěno 613 mil. Kč) informovala 17. září i Česká televize. Smyslem „Projektu 1000“ je nejen zajištění připojení na internet, ale zásadní zlepšení prostředí všech služeben.

Jsem velmi rád, že si konečně „někdo nahoře“ uvědomil, že takhle to dál nejde, že k tomu, aby měla policie respekt, který si zaslouží, nestačí jen nasazení a řádná práce jejich řadových členů, ale musí pro svoji práci dostat i podmínky na úrovni 3. tisíciletí. A musí ty podmínky dostat od té instituce, které je řídí a za jejich činnost odpovídá. Ne od měst a obcí jako milodary.

V Chrastavě dne 18. 9. 2006

Ing. Michael Canov, starosta