V letošním roce si připomínáme už 140. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Chrastavě. Při této příležitosti bychom se rádi ohlédli zpět do historie tohoto sdružení, a proto vás zveme k malé

Procházce žhnoucí minulostí I

Oheň je jednou ze životadárných sil naší planety. Člověk se od pradávna snažil tento živel opanovat a využít ho ve svůj prospěch, ale oheň je bytost svéhlavá a zrádná a ovládnout ji je dodnes pro pána tvorstva těžký úkol. Když se oheň vymkne kontrole a začne život hubit místo aby ho podporoval, je k jeho zkrocení zapotřebí hodně lidské síly, vůle a odvahy. Procházka žhnoucí minulostí je tedy také jakýmsi poděkováním všem hasičům, kteří se kdy v Chrastavě obětavě pouštěli do boje s červeným kohoutem.
Od počátku 19. stol., kdy hledání nového způsobu obživy vedlo místní obyvatele ke stavbě textilních manufaktur a později i továren, panoval v Chrastavě čilý stavební ruch. Lidé, poučení sérií ničivých požárů, přistupovali stále častěji ke stavbě zděných budov. Tehdy vzniklo nejen mnoho textilních továren, ale například i nádražní budova, spořitelna nebo hotel Koruna. V polovině století však v Chrastavě hořelo téměř každým rokem. Ochrana proti ohni byla doposud spíše neúspěšná, chyběly znalosti, nářadí, výcvik, organizace v krizových momentech byla velmi nedokonalá.
Během šedesátých let už působila v Chrastavě hasičská skupina, která sdružovala dobrovolníky schopné a ochotné v případě požáru pomoci. V pobočce okresního archivu v Liberci – Ruprechticích je uschován protokol o ustavující schůzi chrastavského požárního sboru ze dne 1. července 1867. Tento rukopis zachycuje celý průběh důležité schůze v hostinci “U zlatého lva”, při níž došlo k volbě 1. velitele sboru Karla Vielkinda. Stanovy hasičského sboru však byly schváleny až v průběhu roku 1868, proto je také tento rok považován za oficiální rok vzniku Sboru dobrovolných hasičů. Kromě Chrastavy měla svůj samostatný hasičský sbor i Andělská Hora a Horní i Dolní Chrastava, které byly v tehdejší době samostatnými obcemi.
Při častých zásazích docházelo samozřejmě i ke zranění členů hasičského sboru. Proto byla v roce 1869 zřízena tzv. členská pokladna, z níž bylo možné poskytnout zraněným v případě úrazu nebo nemoci finanční pomoc. Roku 1873 byl při Sboru dobrovolných hasičů založen také fond na podporu vdov a sirotků, protože péče státu a obcí o požárem stižené lidi byla nedostačující.
V roce 1878 se konaly oslavy 10. výročí založení sboru. Tehdy už spolek sdružoval 71 hasičů, zanedlouho jejich počet vzrostl na 100 a více. V průběhu oslav byla hasičská cvičení předváděna veřejnosti, požárníci byli na svou práci právem hrdí. V tomto období už vlastně nešlo jen o samotný boj s ohněm, pomalu tu zapouštěla kořeny soudržná hasičská rodina, jejíž členové spolu rádi strávili i příjemné chvíle. Svědčí o tom také vznik hasičského pěveckého kroužku Lyra.
Roku 1881 byla v Chrastavě zorganizována finanční sbírka a z vybraných peněžních darů pak byla zakoupena dvojkolová ruční stříkačka. Během dalších dvou let bylo možné postavit hned 2 hasičské kůlny na ukládání nářadí. V roce 1886 bylo ustanoveno speciální záchranné družstvo sboru a z vlastních prostředků zakoupena kluzná plachta pro zachraňování lidí z hořících domů.
Úroveň organizace požární ochrany neustále stoupala. V roce 1886 byl založen Okresní svaz chrastavských hasičů, který sdružoval místní hasičské spolky. V témže roce se poprvé konal hasičský ples, který se postupně stal tradicí a získal si v Chrastavě velkou popularitu.

hasiči

Procházky žhnoucí minulostí II

Většina budov vystavěných ze dřeva, voda dosažitelná pouze z řeky, nedokonalá organizace při boji s ohněm. To vše dříve vkládalo všechny trumfy do rukou červenému kohoutovi. Tato situace se však začala ve druhé polovině 19. stol. výrazně měnit.
1. července 1867 se konala ustavující schůze chrastavského požárního sboru, v následujícím roce pak došlo k jeho oficiálnímu založení. Členové sboru během několika dalších let pořizovali z dobrovolných sbírek řadu hasebných pomůcek, založili členskou pokladnu a fond na podporu vdov a sirotků, roku 1886 vznikl Okresní svaz hasičů se sídlem v Chrastavě. Kromě toho se také hasiči začali věnovat sami sobě novými hasičskými kulturními aktivitami.
Na konci 80. let už svaz sdružoval 24 hasičských sborů. Dodnes se dochovaly přehledy o stavu mužstva, výstroje a strojního vybavení a také záznamy o veškeré činnosti, které místní organizace posílaly každý rok okresnímu vedení. Podle těchto zápisů víme, že svou samostatnou hasičskou organizaci měla v této době nejen Chrastava, Nová Ves, Vítkov, bílý Kostel a Panenská Hůrka, ale také Hrádek, Chotyně, Grabštejn, Václavice, Donín…
Činnost hasičských sborů byla bohatá. Záznamy hovoří nejen o výjezdech k požárům, počtech ošetřených osob nebo o pravidelných cvičeních se stříkačkou a žebříky. Byl evidován také počet tzv. samaritánů neboli zdravotníků. Jednalo se o lidi, kteří absolvovali zdravotnický kurz, byli vybaveni brašnou se zdravotnickým materiálem a v Chrastavě zastávali celoročně funkci ošetřovatele i když se nejednalo o požár. Z podrobných zápisů také přesně známe technické vybavení chrastavského sboru: 4 dvoukolové stříkačky, 205 metrů hadic, 7 požárních háků, kluzná plachta, 14 žebříků, 2 vozy k převozu hadic.
V roce 1892 se konaly velkolepé oslavy 25. výročí založení chrastavského hasičského sboru. Pokud patříte mezi čtenáře, kteří nad předkládanými letopočty přemýšlejí, jistě jste si povšimli malé zvláštnosti. Založení sboru spadá do roku 1868, oslavy 10. let trvání do roku 1878, tudíž bychom oslavy 25. výročí čekali spíš v roce 1893. Jednotlivé generace hasičů zřejmě nejsou zcela jednotné v chápání momentu skutečného založení sboru: některé se přiklánějí k letopočtu 1867, kdy se konala ustavující schůze, jiné zase k roku 1868, kdy byly oficiálně schváleny stanovy sboru. Jisté je, že v počátcích fungování sdružení i v posledních desetiletích se za moment vzniku považuje rok 1868, z čehož vyplývá, že letošní výročí není nikterak zpochybněno. Existují ovšem dobové pohlednice (viz. kniha Hrádecko – Chrastavsko na starých pohlednicích, str. 97), na nichž se věc prezentuje jinak. Důležité je, že oslavy jednotlivých výročí, ať už se konají v kterémkoliv roce, vyzdvihují zásluhy a obětavost všech dobrovolných hasičů.
Oslavy 25. výročí se tedy konaly 31. 7. 1892. V předvečer tohoto dne bylo uspořádáno slavnostní posezení v sálu hostince “U císařské koruny”, při němž se rekapitulovala historie a dosavadní činnost sboru. Nazítří ráno se místní honorace i delegace z okolních obcí shromáždily na náměstí před budovou radnice, kde starosta Chrastavy slavnostně odměnil 26 nejaktivnějších hasičů. Dalším bodem programu byla simulace požáru radniční budovy, při níž mělo publikum možnost přihlížet praktickému cvičení.
Hasiči měli za úkol dosáhnout půdy, dopravit všechny přítomné osoby pomocí kluzné plachty ven z objektu a uhasit požár radniční věže. Před zraky všech přítomných bylo cvičení perfektně zvládnuto a hosté se mohli věnovat slavnostnímu pochodu ulicemi města. Při příležitosti oslav byla také vydána německy psaná brožura o dějinách hasičského sboru.
V dalším díle naší historické procházky si budeme vyprávět např. o zásazích chrastavských hasičů při velkých povodních na konci 19. století.
Magdalena Záhorová, dipl. um.

 

hasiči

Procházky žhnoucí minulostí III

V létě roku 1897 postihla Chrastavu a okolí ničivá povodeň.Po několikadenních deštích se rozvodnila Jeřice i Nisa.Bylo zatopeno náměstí a Žitavská ulice se stala pobočným korytem Jeřice.Příval vody strhl lávky a mosty po celém toku Jeřice , voda zatopila sklepy a přízemnímístnosti v desítkách domů, několik budov bylo podemleto.Byly i oběti na životech.Do města i okolních obcí přijela komise z Prahy.I při této živelné katastrofě pomohli odvahou členové hasičských sborů. Téhož roku byl zakoupen vůz pro sanitní družstvo hasičského sboru.V roce 1906 byla pro sbor pořízená nová, na tehdejší dobu moderní a dost výkonná stříkačka.V průběhu roku 1912 bylo zřízeno na různých místech ve vodovodní síti 44 vrchních a 2 spodní hydranty.V případě požáru nebylo nutné brát vodu z Jeřice, ale přímo  z hydrantů.V době první světové války (1914-1918) byli mnozí členové hasičského sboru povoláni do armády a někteří se bohužel již nevrátili.Ale i v době války bylo nutné zajistit ochranu města před požáry.Záznam z roku 1917 udává, že hasičský sbor v Chrastavě měl pouze 22 členů a na Panenské hůrce jen devět. Po vzniku samostatné Československé republiky činnost hasičského sboru pokračovala a Chrastava zůstala i nadále sídlem okresního vedení.Z této doby se zachovalo větší množství údajů.Tady je alespoň několik z nich: V roce 1919 bylo v Horní Chrastavě 83 členů, z toho pětičlenné samaritánské družstvo.Během jednoho roku uspořádali 7 cvičení a 11 schůzí.Sbor v Horním Vítkově měl téhož roku 4 cvičení, v Dolní Chrastavě pouze dvě.V roce 1922 byl okresním velitelem svazu Johann Brunsch z Nové Vsi.V Bílém Kostele bylo v tomto roce 92 členů sboru, z toho 6 samaritánů.

Dost zajímavé jsou údaje o početních stavech členstva z roku 1925:

CHRASTAVA-střed                                                                    101

HORNÍ CHRASTAVA                                                                 92

DOLNÍ CHRASTAVA                                                                 90

ANDĚLSKÁ HORA                                                                     44

PANENSKÁ HŮRKA                                                                   28

KRYŠTOFOVO ÚDOLÍ                                                               84

NOVÁ VES                                                                                  132

DOLNÍ VÍTKOV                                                                           52

HORNÍ VÍTKOV                                                                           61

BÍLÝ KOSTEL                                                                              95

Roku 1925 bylo v Chrastavě dosaženo maximálního počtu členů.Vedle činných členů bylo v té době 307 členů přispívajících. V roce 1935 činil celkový majetek chrastavských hasičů 73 124 korun.V meziválečném období byla obnovena tradice hasičských bálů.Pokladní kniha z roku 1922 udává, že čistý výtěžek plesu činil 3 362 korun.Záznam z Bílého Kostela z roku 1937 udává, že obecní rada poskytla sboru roční příspěvek 1 200 korun. Nová kapitola v historii chrastavského sboru začala po osvobození v roce 1945.Ale o tom až příště.

J.Marxová

hasiči

          Procházky žhnoucí minulostí IV

Nová kapitola požární ochrany v Chrastavě začala po osvobození.Po roce 1945 byl sbor převzat do českých rukou.Do města přicházeli noví osídlenci z různých koutů Čech a Moravy, dokonce i ze Slovenska.Mnozí měli zkušenosti z požárnické činnosti.Na popud p.V.Kordíka byla svolána první schůze občanstva ohledně založení české hasičské jednoty, která za předsednictví p.J.Šedy proběhla 29.října 1945 v hotelu Koruna.Na jednání byl zvolen přípravný výbor. 19.listopadu 1945 na ustavující schůzi proběhla volba českého výboru hasičů v Chrastavě ve složení:

            předseda                   p.V.Kordík

            místopředseda           p.Václavík

            zástupce                    p.Brodský

            pokladník                  p.Kocour

            jednatel                     p.J. Havel

            zbrojmistr                 p. Šafařík

            členové výboru         p.Švorcp.Palátp.Zárubap.Kočíp.Hůlekp.Nováček

Prvním zapisovatelem byl p.J.Havel, po něm p.L.Švorc a p.J.Marčák.V té době čítala jednota 34 členů.Místní jednota byla schválena 27.listopadu 1945 okresní jednotou.2.února 1946 byla v sále Koruny uspořádana první valná hromada.Jinak celý rok probíhal ve znamení dobrovolných prácí  a snahou zvýšit stav členů.Jednota v té době čítala 65 činných členů a 9 přispívajících. Nová stříkačka byla sboru přidělena 17.6.1947.Tato slavnost byla spojená s okresním sjezdem v Chrastavě.Velké sucho v roce 1947 mělo za následek i velký počet požárů budov a lesních porostů.Po únoru 1948 byl na plenární schůzi hasičského sboru zvolen nový výbor.Předsedou byl opět zvolen p. Kordík, velitelem p.Chládek, jednatele nadále vykonával p. Havel, pokladníkem se stal p.Plch.Strojmistrem byl p.Pivoňka.Sbor měl dva zbrojmistry- p. Šváru a p. Drbohlava. Vedocím dorostu byl zvolen p.Knížek a hlavní samaritánkou se stala p. Hrubešová.V té době měl sbor 78 členů, 17 dorostenců a 4 ženy.V následujícím roce 1949 poskytla rada MNV 150.000 korun na vybavení strojního parku a výstroje.Sbor neměl svoji místnost na konání schůzí, a tak se výbor i členové scházeli pravidelně v restauraci Střelnice.V roce 1950 byl sboru konečně přidělen automobil k převozu stříkačky.V březnu 1954 předali zástupci MNV hasičskému sboru novou moderní stříkačku DV-16-45.V roce 1957 byl ZO SPO přidělen objekt bývalé školní družiny naproti poště, dnešní Požární dům.S obrovským nasazením bylo odpracováno 18 407 brigádnických hodin. Výsledkem tohoto úsilí byla vybudována nová zbrojnice v hodnotě 280.000korun.10.čevence 1960 byla slavnostně předána do užívání.Požární technika byla stále doplňována.Sboru byl přidělen speciální automobil zn.Mercedes, nákladní auto zn.Tatra 805, cisterna V3S a a automobil AS Praga RN.

MARXOVÁ JITKA 

hasiči

Procházky žhnoucí minulostí V


Nová kapitola požární ochrany v Chrastavě začala po osvobození.Po roce 1945 byl sbor převzat do českých rukou.Do města přicházeli noví osídlenci z různých koutů Čech a Moravy, dokonce i ze Slovenska.Mnozí měli zkušenosti z požárnické činnosti.
Na popud p.V.Kordíka byla svolána první schůze občanstva ohledně založení české hasičské jednoty, která za předsednictví p.J.Šedy proběhla 29.října 1945 v hotelu Koruna.Na jednání byl zvolen přípravný výbor.
19.listopadu 1945 na ustavující schůzi proběhla volba českého výboru hasičů v Chrastavě ve složení:

předseda p.V.Kordík
místopředseda p.Václavík
zástupce p.Brodský
pokladník p.Kocour
jednatel p.J. Havel
zbrojmistr p. Šafařík
členové výboru p.Švorc, p.Palát, p.Záruba, p.Kočí, p.Hůlek a p.Nováček

Prvním zapisovatelem byl p.J.Havel, po něm p.L.Švorc a p.J.Marčák.V té době čítala jednota 34 členů.Místní jednota byla schválena 27.listopadu 1945 okresní jednotou. 2.února 1946 byla v sále Koruny uspořádana první valná hromada.Jinak celý rok probíhal ve znamení dobrovolných prácí a snahou zvýšit stav členů.Jednota v té době čítala 65 činných členů a 9 přispívajících.
Nová stříkačka byla sboru přidělena 17.6.1947.Tato slavnost byla spojená s okresním sjezdem v Chrastavě.Velké sucho v roce 1947 mělo za následek i velký počet požárů budov a lesních porostů.
Po únoru 1948 byl na plenární schůzi hasičského sboru zvolen nový výbor.Předsedou byl opět zvolen p. Kordík, velitelem p.Chládek, jednatele nadále vykonával p. Havel, pokladníkem se stal p.Plch.Strojmistrem byl p.Pivoňka.Sbor měl dva zbrojmistry- p. Šváru a p. Drbohlava.
Vedocím dorostu byl zvolen p.Knížek a hlavní samaritánkou se stala p. Hrubešová.V té doběměl sbor 78 členů, 17 dorostenců a 4 ženy.
V následujícím roce 1949 poskytla rada MNV 150.000 korun na vybavení strojního parku a výstroje.Sbor neměl svoji místnost na konání schůzí, a tak se výbor i členové scházeli pravidelně v restauraci Střelnice.
V roce 1950 byl sboru konečně přidělen automobil k převozu stříkačky.V březnu 1954 předali zástupci MNV hasičskému sboru novou moderní stříkačku DV-16-45.V roce 1957 byl ZO SPO přidělen objekt bývalé školní družiny naproti poště, dnešní Požární dům.S obrovským nasazením bylo odpracováno 18 407 brigádnických hodin. Výsledkem tohoto úsilí byla vybudována nová zbrojnice v hodnotě 280.000korun.10.čevence 1960 byla slavnostně předána do užívání.
Požární technika byla stále doplňována.Sboru byl přidělen speciální automobil zn.Mercedes,  nákladní auto zn.Tatra 805, cisterna V3S a a automobil AS Praga RN.

MARXOVÁ JITKA 

hasiči

Procházky žhnoucí minulostí VI


Po integraci čtyř okolních obcí se počet obyvatel zvětšil a Chrastava se stala výjezdovým střediskem.Bylo utvořeno družstvo, které se dobře umísťovalo při soutěžích na úseku civilní obrany (PD SÚCO).V roce 1983 a 1986 toto reprezentační družstvo úspěšně zasáhlo i do krajských soutěží.Požární družstvachrastavské ZO SPO se dost často zúčastňovala pohárových soutěží v různých místech.

Důležitou součástí celoroční činnosti členů ZO jsou i preventivní prohlídky. V katastru Chrastavy bylo ve své době 1150 obytných a rekreačních objektů a 80 drobných provozoven, jejichž kontrole bylo věnováno asi 800 hodin. Důkazem poctivé práce a systematické přípravy je ta skutečnost, že zkoušky k získání odznaku „Vzorný požárník III. stupně“ úspěšně složilo 54 členů,
„Vzorný požárník II.stupně“ 31 členů a velmi náročné zkoušky pro odznak „Vzorný požárník I. Stupně“ 2 členové.Mnozí členové ZO SPO v Chrastavě obdrželi za mnohaletou obětavou činnost medaili „ Za věrnost“.
Za 40 let členství:p.A.Chládek, p.Švorc.p.Zrůbek, p.Hrubešová st.
Za 30 let členství:p.Havlišta, p.Lohynský, p.Hrubeš st.
Za 20 let členství:p.Matějka, p.Drbohlav st., p.Dlouhý, p.Halbich, p.Vašina, p.Mistr, p.Lichtner, p.Chládková, p.Hrubešová ml.
Medaile „Za zásluhy“:p.Chládek, p.Pivoňka, p. Mistr, p.P.Havlišta, p.Hrubešová ml.Medaili „Za příkladnou práci“získalo 28 členů ZO SPO.
V roce oslav 100. výročí založení SDH Chrastava na slavnostní schůzi 29.6.1968 předal tehdejší předseda ÚV ČSPO p. Šustek chrastavským požárníkům čestný prapor a k tomuto výročí byla vydána pamětní publikace, jejímž autorem byl tehdejší předseda p. Pavel Pivoňka za spolupráce p.Václava Hrubeše ml.   pana Bareš.

Likvidace požárů nebyla samozřejmě jedinou činností, kterou hasiči prováděli. Důležitou součástí byla pomoc při povodních(uvolňování mostů) a záplavách (odčerpávání vody), výjezdy k technickým zásahům, instruktáže žňových hlídek, preventivní prohlídky budov, údržba a opravy výjezdové techniky (byl přestavěn vůz ARO 10 na RTP-vůz rychlé pomoci, v roce 1994 byl v generální opravě vůz CAS 25).Každoročně probíhalo několik prověřovacích cvičení a výjezdů a přednášek pro veřejnost a žáky škol. Nejednou byli organizátory okresních soutěží požárních družstev, kde se vždy umístili na předních místech.

Nelze opomenout pořádání požárnických plesů s tombolou, oslavy MDŽ a MDD, účast při prvomájových oslavách v uniformách a s vlajkami.Od roku 1950 bývali hasiči pořadateli vavřineckých poutí a pouťových tanečních zábav.
Hasičská kapela pod taktovkou p.Havlišty byla známá po celém okolí a v celostátní soutěži dechových kapel získala 2.místo.
Hasiči se vždy postarali o tradiční vatru, někteří členové byli bezpatnými dárci krve.Posekali a usušili stovky metráků sena pro státní statky.Je obtížné přesně vyčíslit pomoc hasičů na brigádách při zvelebování a úklidu našeho města.
Tehdejší Národní výbor si práce hasičů vážil a přidělil jim jako požární dům bývalou školní družinu.Na přilehlém hřišti si zřídili cvičiště a v akci “Z „ započali se stavbou nové zbrojnice, při které pomáhali i občané Chrastavy.Zbrojnice byla za veliké slávy otevřená v roce 1960. V dalším pokračování se zaměřím na práci s mládeží, která si zaslouží velkou pozornost.
 Marxová Jitka

hasiči


 Procházky žhnoucí minulostí VII


Zvláštní pozornost si zaslouží práce s mládeží.

Již v roce 1950 bylo ustaveno družstvo mládeže jako první v celém libereckém okrese.Vedením byl pověřen p. CHLÁDEK a p.HAVLIŠTA.Zúčastňovali se ukázkových cvičení pro veřejnost,obvykle v Lidových sadech v Liberci. K většímu stmelení mládežnického kolektivu přispěly prázdninové tábory a různé zájezdy.Strávili společně část prázdnin v táboře v Mlázovicích,v Posázaví a v Mařenicích u Cvikova.V soutěžích v rámci okresu či kraje se družstvo mladých požárníků vždy umístilo na některém z předních míst.
V roce 1960 převzal vedení mládeže p.Josef DRBOHLAV, který se této záslužné a náročné práci věnoval soustavně po celý rok,nejen v období přípravě
na soutěže.Mladí byli zařazováni do hlídek,které prováděli preventivní prohlídky budov.V době žní působili jako členové žňových hlídek, jejichž cílem byla
ochrana dozrávající úrody před požáry.
Od roku 1974 byla zodpovědná za práci s mládeží p.Kamila DRBOHLAVOVÁ. ÚV ČSPO vyhlásil pro požárnickou mládež celostátní soutěž Plamen.V rámci
této akce chlapci a děvčata plnili úkoly z branné,ideové,požární a zdravotnické přípravy.Na konci roku se dosažené výsledky bodovaly a byl vyhlášen vítěz.
Náš chrastavský kolektiv mladých požárníků se stal několikrát vítězem okresního kola a probojoval se do kola krajského.V červenci 1975 postoupilo
naše družstvo dokonce do celostátního kola.Později se ve vedení mládeže vystřídali na krátkou dobu p.Zdeněk NOVÁK,
po něm p.Marie HRUBEŠOVÁ a p.Václav HRUBEŠ,později p. Kamila DRBOHLAVOVÁ.
V roce 1974 družstvo mladých požárníků obsadilo 3.místo v krajské soutěži.
V roce 1975 mladí zvítězili v Úštěku v krajském kole soutěže Plamen.
V roce 1976 se mladí požárníci umístili na 1.místě v okresním kole a v krajské soutěži Plamen v Holanech u České Lípy skončili na 2. místě.
V roce 1979 se na podzimním srazu mladých požárníků v Kachyni umístilo chlapecké i dívčí družstvo shodně na 2.místě.
V roce 1986 se podařilo založit družstvo dorostenek,které později doplnily řady žen a pokračovaly v úspěšné tradici.
I v dnešní době je oddíl mladých požárníků aktivní a úspěšný pod vedením p. STAHONĚ a nyní hlavně p.ŽIDLICKÉHO.V mladých hasičích,kteří cvičí, trénují a zdokonalují se v požárních soutěžích je budoucnost Sboru dobrovolných hasičů v Chrastavě.
Příště si připomeneme náročnou výstavbu Muzea historické hasičské techniky v Chrastavě,které bylo slavnostně otevřeno 21.6.1997 při příležitosti 2. ročníku
Chrastavských slavností. 

Marxová Jitka

hasiči

Procházky žhnoucí minulostí VIII

Tentokrát se zaměříme na výstavbu muzea historické hasičské techniky. Myšlenka založit muzeum vznikla v hlavách hasičů při oslavách 120. výročí vzniku místního sboru dobrovolných hasičů v létě roku 1988.V následujícím období se na schůzích i mimo ně kolem tohoto nápadu vedly velké diskuze. Zvažovalo se, zda bude mít sbor sílu takovou velikou akci nejen zahájit, ale i úspěšně dokončit. Nakonec zvítězilo nadšení a odhodlání se do budování muzea pustit. 

Začalo období hledání vhodného objektu. Až v roce 1990 padla volba na starý objekt kravína z 18. století, který od rušeného místního Státního statku převzal městský úřad. Ten ho následovně převedl SDH. Původní hezká historická stavba byla v žalostném technickém stavu. Zničenou střechou protékalo, omítky byly opadané, podlahy vytrhané, vymlácená okna, celá budova byla zarostlá křovím a trním a zavezena nepředstavitelným odpadem.

První práce započaly 27. 5. 1991 úklidovou brigádou, které se zúčastnilo sedm hasičů. Souběžně byly zahájeny práce na otloukání omítek a plesnivého zdiva. Aby bylo možno v objektu pracovat i na podzim a v zimě, pustili se nadšenci do oprav oken a nainstalovali kamna na pevná paliva. K první partě se přidávají další dobrovolníci. Úklidové práce pokračují, tentokrát v rozsáhlých sklepních prostorech.

V následující velmi tuhé zimě, kdy se nedalo na stavbě pracovat, byla ve výboru sboru mnohokrát řešena palčivá otázka týkající se finančních prostředků. První rok akci financoval samotný chrastavský sbor, např. sběrem starého železa, což již nadále nešlo takto pokračovat. Proto velitel pan Pivoňka požádal městský úřad o finanční výpomoc. Jejich žádosti bylo vyhověno. Dále prostřednictvím Okresního sdružení hasičů v Liberci byly požádány ostatní SDH o finanční podporu, což bylo mnohými sbory vyslyšeno. Větší finanční dar pro muzeum předali i profesionální hasiči z Hasičského záchranného sboru okresu Liberec. Následující rok se práce rozběhly od počátku roku v plném tempu a v přízemí jsou již vidět první výsledky mravenčí práce. Zasekávaly se traverzy, betonují se podlahy, dokončují se vnitřní omítky, instalují se kovové mříže na dveře i okna, začínají se provádět vnitřní elektrické rozvody. Bohužel střechou zateklo a musela se provádět oprava zdiva. Tak byla první část stavebně rekonstruována a došlo i na její vymalování. Členky sboru umyly okna a uklidily. Radost všech, kteří přiložili ruce k dílu, byla nesmírná, neboť již bylo vidět konkrétní dílo. Souběžně se stavbou bylo v dílně sboru zkušenými mistry pokračováno na repasi získaných exponátů. Zvěst, že v Chrastavě vzniká svépomocí hasičů muzeum, se velmi rychle rozšířila s pozitivním ohlasem po celém regionu. Předměty do muzea byly darovány, o čemž byl sepsán zápis a nebo byl exponát zapůjčen s tím, že na informativní tabulce bude uveden jeho majitel. Ve třetím roce bylo pokračováno na vnitřních opravách v objektu. Odbornou firmou byla provedena instalace plynového vytápění Do hlavního sálu muzea, který již byl téměř hotov, byly převezeny a provizorně umístěny první renovované exponáty. Informace o instalaci exponátů se velmi rychle rozšířila a začali již chodit první netrpěliví zájemci o hasičskou techniku. Viděli nádherně opravené historické exponáty a hlavně ocenili obrovský kus práce chrastavských dobrovolných hasičů.

Příště se dozvíte, jak práce na výstavbě muzea pokračovaly. Marxová J.

hasiči

Procházky žhnoucí minulostí IX

V roce 1994 získali hasiči pro muzeum i další prostory v objektu. Bylo rozhodnuto, že bývalý byt bude využit jako hlavní vstupní prostor do muzea a zbývající části se upraví na hasičskou restauraci. Pátý rok rekonstrukce byl trochu odpočinkový.V roce 1996 po opravách přízemí a přeměny zadní části na restauraci se práce přesunuly do podkroví, kde bylo naplánováno vytvořit expozice pro písemný historický a drobný hasičský materiál.

Poslední, sedmý rok přeměny kravína na hasičské muzeum byl naplněn závěrečnou snahou připravit muzeum na jeho slavnostní otevření v rámci Chrastavských slavností. Dokončena byla komplexní oprava střechy včetně položení nové střešní krytiny, dlaždic a provedly se hrubé úpravy podkrovních prostor. Naskytl se problém se čpavkem, který vystoupil na povrch stěn a stropu. Muselo se provést okopání postižených omítek, dát novou izolaci, vše uvést do původního stavu, vymalovat všechny zrekonstruované prostory a postarat se o úklid celého objektu. Onou pomyslnou třešničkou na dortu se stala venkovní fasáda na celém muzeu včetně výrazného nápisu.

Práce z vnitřku budovy se přesouvají do okolních venkovních prostor přiléhajících k muzeu, kde je potřeba upravit terén. Přivezla se ornice, která se musí rozhrnout, položila se zámková dlažba na přístupovou cestu a na závěr je na podstavec nainstalován historický exponát stříkačky jako upoutávka na muzeum.

Poslední a závěrečný díl dlouholetého a neuvěřitelného úsilí hasičů je instalace rekonstruovaných exponátů do výstavních prostor. Ke každému vystavovanému předmětu je zhotovena informační popiska se základními údaji a uvedením, kdo je majitelem či dárcem. Stěhuje se poslední nábytek jak do muzea, tak i do interiéru restaurace „U Soptíka“, kde byla zabudována i stylová hydrantová pivní pípa.

Slavnostní otevření „Muzea historické hasičské techniky“ se uskutečnilo 21. června 1997 u příležitosti „Chrastavských slavností“ za velkého zájmu veřejnosti. Muzeum otevřely významné osobnosti libereckého regionu. Slavnostního přestřižení pásky se ujal tehdejší starosta Chrastavy Mgr. Petr Medřický.

Po slavnostních dnech se musel zajistit vlastní chod muzea - stanovit návštěvní dobu muzea, služby, průvodcovství. A i nadále se pokračovalo ve vyhledávání dalších exponátů a v dílně se jim dával nový vzhled, aby mohly být vystaveny. Sbírka se rozrůstá a prostory přestávají stačit. A tak v letech 1998-2000 hasiči vlastními silami realizují úplnou rekonstrukci podkroví pro expozici drobné techniky, kterou musí s  určitými obtížemi ručně vynášet úzkým schodištěm. Hasičům se také podařilo od městského úřadu získat bývalý objekt čistírny odpadních vod v těsném sousedství muzea. A tak opětovnou náročnou brigádnickou prací si zřídili v letech 2001-2004 depozitář pro historickou hasičskou mobilní techniku.Ve všech třech náročných etapách budování muzea bylo zdarma odpracováno 17 592 brigádnických hodin. Celkové finanční náklady na rekonstrukci objektu činily 1 542 300,- Kč. K této ceně je nutné přičíst částku 500 000,- Kč, kterou Městský úřad v Chrastavě uhradil Pozemkovému fondu ČR za pozemek, na kterém objekt muzea stojí.

Místním hasičům se podařilo neuvěřitelné dílo. Věhlas muzea již dávno překročil hranice regionu. Muzeum je hojně navštěvováno veřejností z celé republiky i ze zahraničí. Svým rozsahem patří k jednomu z největších hasičských muzeí v republice. Jsou zde vystaveny dvoukolové a čtyřkolové ruční i motorové stříkačky, ale i parní a trakařové. K vidění jsou auta, nosítka, žebříky, sanitka, děla, hasicí přístroje, vozík, hasičské obleky, přilby a jiné cenné materiály, např. medaile, odznaky a různá fotodokumentace. Značnou pozornost poutá dřevěná stříkačka z roku 1778 tažená lidskou silou.

Nezbývá než poděkovat chrastavským hasičům za nesmírné úsilí, za překonávání krizí a řešení častých problémů, za mnoho odpracovaných hodin a za čas, který strávili při rekonstrukci muzea na úkor svých vlastních rodin.

Muzeum navštívil v letošním roce také ministr vnitra Ivan Langer spolu s hejtmanem Libereckého kraje Petrem Skokanem, pan Karel Boháč a mnoho dalších návštěvníků,kteří se zúčastnili oslav 140. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Chrastavě v době konání Chrastavských slavností. Dnes má sbor necelou padesátku hasičů, z nichž mnozí obdrželi medaile za příkladnou práci, za zásluhy, za mimořádné zásluhy či odznaky za odbornost. Mládeži je i nadále věnována velká pozornost, což se odráží i na umístění v různých soutěžích. Naposledy to bylo v září 2008, kde skončili starší žáci v 1. ročníku Karlinského „H“ factoru na sedmém místě a na začátku října se umístili na prvním místě „Mníšeckého kolečka“.

V úplném závěru je nutné poděkovat všem chrastavským dobrovolným hasičům za jejich příkladnou práci, kterou vykonávají ve svém volném čase. Jsou na ně kladeny stále vyšší a vyšší nároky, což bez moderní techniky nelze zvládnout. Popřejme jim k realizaci jejich plánů mnoho sil a elánu, dobrou partu, pevné zdraví a další dobrovolníky z řad mládeže.

Marxová Jitka, Infocentrum

hasičihasiči


Více informací najdete na stránce Muzea hasičské techniky